Kdo to spáchal?

Autorem všech nepodepsaných příspěvků je Vladimír Komárek, předseda České otužilecké unie a autor otužileckého serveru www.otuzilci.cz.

KONTAKT:
Vladimír Komárek
Mobil: 776 601 610
E-mail: vlkomarek@volny.cz nebo otuzilci@otuzilci.cz


otužilec Vladimír Komárek, předseda České otužilecké unie

Místo činu: Grónsko. Nebo Špicberky. Nebo Labe v Poděbradech?

Foto: Anna Komárková, leden 2002


Když v Pardubicích zamrzne Labe a ani ledoborec nepomůže, musí nastoupit otužilci.

Foto: archiv Vl. Komárka, leden 2002


26. prosince 2000 před zahájením tradiční otužilecké soutěže si přímo na jevišti Národního divadla založili ohníček dva bezdomovci (Policii ČR později tvrdili, že chtěli realisticky inscenovat novou českou operu Jan Hus, kterou těsně před tím pod vlivem několika lahví toluenu společně dokončili). Černého kouře, který se valil z oken Národního divadla, si naštěstí všimli členové pořádajícího klubu Vladimír Kolář (s brýlemi) a Vladimír Komárek (bez brýlí). Ti přišli na akci převlečeni za hasiče. Důvodem byla snaha zůstat do začátku akce nepoznáni diváky, kteří by je jinak kvůli žádostem o autogram ani nepustili na start. Protože do začátku soutěže zbývalo ještě několik minut a nehrozilo tedy zpoždění akce, oba otužilci využili zbývajícího času a budovu uhasili. Slavná Hynaisova opona byla sice hodně cítit dýmem, ale škody na ní nebyly velké. Po skončení akce těch několik černých míst oba otužilci opravili vodovými barvami. Práce se jim povedla. Nezasvěcený divák nic nepozná, odborník pouze kukátkem nebo dalekohledem. Vedení Národního divadla nabídlo oběma zachráncům finanční odměnu, ale ti ji odmítli. Místo toho se s vedením domluvili na častějším uvádění děl s tématikou vodní nebo vodnickou (Labutí jezero, Potopa, V studni, Bludný Holanďan, Rusalka, Lucerna, zdramatizována bude Smetanova Vltava). Každoročně 26. prosince bude inscenován Mrazík. Teplota v hledišti při představení nesmí přesáhnout stupeň mrazu, v bufetu budou pouze studené nápoje. Na fotografii jsou oba dobrovolní hasiči zachyceni při návratu ze záchranné akce na start akce sportovní (ohořelé topůrko hasičské sekyrky Vladimíra Koláře je bohužel skryto pod hladinou).

Foto: archiv Vl. Komárka, 26. 12. 2000


Na startu 36. ročníku vánoční otužilecké soutěže s populárním pražským otužilcem Jiřím Pokrovským.

Foto: Zdeněk Komárek, 26. 12. 1982


Okénko mladých filatelistů

Milé děti,

jistě víte, že organizace UNESCO vyhlásila rok 2003 Mezinárodním rokem studenomilných živočichů (tučňáci, otužilci apod.). Česká pošta k této příležitosti vydala 16. prosince 2003 aršík poštovních známek "Pozdrav z Antarktidy" s významným představitelem čeledi studenomilných Vladimírem Komárkem. Tato první známka na světě s otužileckým námětem má všechny předpoklady stát se novým Modrým Mauritiem.


Při vánoční otužilecké akci konané pod záštitou a za osobní účasti paní Livie Klausové, manželky prezidenta České republiky.

Foto: Pavel Komárek, 26. 12. 2003


Okénko mladých filatelistů 2

Milé děti,

tak jsme se jen 2906 krát vyspali a už je tu druhá známka na světě s otužileckým námětem. Co si to tam vzadu mumláte? Že jste se nemohli dočkat, až konečně vyjde? Máte pravdu, já také ne. Někteří filatelisté se zařekli, že budou držet hladovku do doby, než nová známka vyjde. Už umřeli hlady. Jiní se rozhodli, že se nebudou do té doby mýt (tomu se v odborných kruzích říká, že drželi špinavku). Někteří se udusili, jiní byli příbuznými vyhnáni do divočiny. No nic, už je to za námi. Hlavně, že po skoro osmi letech čekání Česká pošta 30. listopadu 2011 vydala aršík poštovních známek se znakem České otužilecké unie, na němž je vyobrazen slavný keltský druid a otužilec Górdan. Pepíčku, máš pravdu, to je ten pán, o kterém jste se o něm učili v dějepise a pan učitel říkal, že se o něm budete učit tak dlouho, až vám to v těch palicích zůstane.


Kreslený vtip vyšel v roce 1973 v prosincovém čísle časopisu Zdraví, autorem byl František Nejedlý. Podobu vystihl mistrovsky.


Zpět do základní nabídky