Notes

Řazení příspěvků od nejstarších k nejnovějším je záměrem autora. Důvody jsou dva. Zaprvé - takto řazené příspěvky se lépe čtou, začátek dalšího příspěvku následuje po konci předchozího. Zadruhé - zájem nových čtenářů přečíst vše od začátku je preferován před zájmem těch, kteří chtějí vidět jen novinky a musejí proto skočit až na konec.

Otužilcem snadno a rychle
(26. 1. 2001)

MF DNES napsala, že 8. ledna 2001 přežil dvaatřicetiletý Tomáš Fichtner dvacetiminutový pobyt v ledové vodě lipenského jezera. Probořil se pod ním led v místě, kde je jezero hluboké dvacet metrů. Muž si přes zamrzlé jezero krátil cestu po návštěvě u zubaře. Zachránil ho hasič s pomocí lehkého duralového žebříku, který umožnil rozložit váhu na větší plochu. Tomáši Fichtnerovi gratulujeme a pro ostatní z této situace vyvodíme následující poučení:

  1. Otužovat se.
  2. Když se nechci otužovat, nebudu chodit k zubaři.
  3. Když musím jít k zubaři, jedině v doprovodu hasiče s duralovým žebříkem.

Čí budou Punkevní jeskyně?
(26. 1. 2001)

Krajský soud v Českých Budějovicích rozhodl o tom, že Chýnovská jeskyně nebude vydána majitelům pozemků, pod nimiž leží. To by mohlo naznačit výsledek podobných soudních pří. Pro otužilce je zajímavý spor o vydání Punkevních jeskyní v Moravském krasu. Tam totiž plavbou po ponorné říčce Punkvě začíná každoročně první říjnovou neděli otužilecká sezóna. O vydání Punkevních jeskyní žádá rodina Salmů.

K čemu jsou otužilcům mobilní telefony?
(26. 1. 2001)

24. 1. 2001 se čtyři pražští otužilci zúčastnili natáčení pořadu České televize "Když se řekne profese". Plavčík Josef Dvořák musel k plavci stiženému křečí volat mobilním telefonem záchranku. Jak to dopadlo? Uvidíte 11. března 2001 od 17:30 na programu ČT1.

Druhé mistrovství světa v zimním plavání
(26. 1. 2001)

Ve dnech 2. - 4. března 2001 se ve finském městě Jyväskylä vzdáleném 300 kilometrů od metropole Helsinki koná druhé mistrovství světa v zimním plavání. Plavat se bude v jezeře Jyväsjärvi. Více na adrese http://www.jkl.fi/avantomm .

Vltavka
(1. 2. 2001)

Bohužel až se zpožděním jsme se dozvěděli o zajímavém článku Blanky Kubešové Vltavka, který vyšel v 51. čísle Reflexu v loňském roce. Vltavka, rázovitá převoznice na Ždáni, kde se celoročně koupala ve Vltavě, byla známá i mezi otužilci. Při televizních přenosech z otužileckých akcí se ráda neočekávaně vmísila do děje, čímž přiváděla komentátory do infarktových situací.

Nebezpečné otužování?
(13. 2. 2001)

Hostem Snídaně s Novou byl Vladimír Komárek, který moderátorům potvrdil, že za určitých podmínek může být otužování velmi nebezpečné (při přecenění sil a podcenění preventivních lékařských prohlídek).

Prezidentka v díře
(20. 4. 2001)

MF DNES napsala, že finská sedmapadesátiletá prezidentka Tarja Halonenová se občas smočí i v Baltském moři dírou vysekanou v ledu.

Máte rýmu, pesimisti?
(28. 4. 2001)

MF DNES informovala o objevu španělských vědců, kteří zjistili, že psychický stres je rizikovým faktorem pro nachlazení. Optimistický a otevřený postoj k životu naopak dokáže před rýmou ochránit.

České Budějovice - Praha
(29. 7. 2001)

Skončila nonstop štafetová plavba šesti plavců (František Kosař, Radek Táborský, Jiří Juška, Richard Haan, Petr Mihola, Jan Příborský) z Českých Budějovic do Prahy. 184 kilometrů uplavali za 57:32:30 hodin.

Další úspěch v kanále
(14. 8. 2001)

Dana Zbořilová z Prostějova (26 let, plave za SK Výtahy Náchod) přeplavala kanál La Manche za 11:56 hodin. Sympatické plavkyni blahopřejeme ke skvělému výkonu!

Velká ostuda aneb Napoleon u Waterloo
(17. 12. 2001)

Začněme článkem Večerníku Praha ze 17. 12. 2001, nazvaným Otužilci plavání odpískali.

Zklamání neskrývaly desítky Pražanů, kteří přišli v sobotu před polednem na nábřeží k Národnímu divadlu. "S vnuky jsme se těšili, jak v mrazech otužilci vyplavou od Žofína a ono nic, čekáme už víc než 15 minut," řekl listu František Duba z Košíř. První ročník memoriálu Františka Venclovského se údajně z finančních důvodů odkládá až na leden. To se však i čekající týmy zpravodajů médií dozvěděly neoficiálně až po telefonátech z místa plánovaného startu na cípu ostrova. Nikdo z organizátorů akce, která by jistě měla šanci stát se lákadlem v předvánočním hemžení, akci do poslední chvíle neodvolal.

Co k článku dodat? Vzhledem k tomu, že se hlavní organizátor, mistr světa v propagaci vlastní osoby a mezi otužilci neoblíbený "Napoleon", snažil

nelze se divit pocitu zadostiučinění, který po tomto organizátorském a mediálním debaklu organizátora zavládl v otužilecké komunitě. Další Waterloo!

Pamětní deska Františku Venclovskému
(18. 12. 2001)

31. 12. 2001 se v Přerově koná "Silvestrovské šou". Bude spojeno s odhalením pamětní desky Františku Venclovskému na mostě přes Bečvu. Začátek je ve 13.00 u Sokolovny, oficiální zahájení ve 14.00. Masky s sebou!

Kvůli tomu stojí za to platit koncesionářské poplatky (nebo hodit televizi z okna?)
(18. 1. 2002)

Hosty v pořadu Barvy života (na programu ČT1 23. 1. 2002 od 12:10 hodin) budou pražští otužilci Miloslava Vajdová a Vladimír Komárek.

Tragická událost v Dunaji
(19. 1. 2002)

13. 1. 2002 při plavání v Dunaji v Bratislavě zemřel slovenský otužilec Rudolf Parczer. Celá záležitost je tím smutnější, že příčinou byla nedisciplinovanost.

Hamlet pro otužilce
(6. 2. 2002)

V laponštině se bude od příštího ledna hrát Hamlet v divadle Globe, které vznikne z ledu v severním Švédsku. Postaví ho stavitelé sousedního Ledového hotelu. Jeho hosté a čeští otužilci budou asi nejčastějšími diváky Shakespearovy tragédie v podání norského laponského souboru Beaivvas. Asi nejznámější švédský hotel - Ishotellet - se od roku 1989 otevírá od prosince do května v městečku Jukkasjärvi, asi 200 kilometrů od polárního kruhu. Má 45 pokojů a 15 apartmá.

Již druhé úmrtí otužilce v této sezóně
(11. 4. 2002)

6. 4. 2002 při otužilecké soutěži v Nové Pace zemřel dlouholetý otužilec Lokomotivy Ingstav Brno Vratislav Šarapatka. Kdoví, zda by se tohoto sympatického sportovce nepodařilo zachránit, kdyby byla na akci připravena sanitka. V tomto případě ji bylo nutno teprve volat telefonicky, což samozřejmě vede k časové ztrátě. Na pováženou je jistě i fakt, že lékař, který akci měl zajišťovat, sám také na akci plaval. Co kdyby potřeboval pomoc on? Nebo ji mohl potřebovat jiný plavec v době, kdy lékař závodil v ledové vodě.

La Manche odolal
(1. 8. 2002)

Noční bouře na moři přinutila vzdát Richarda Haana a Petra Miholu pokus o přeplavbu La Manche.

Další pokus
(2. 8. 2002)

Brněnský plavec Richard Haan zopakuje dnes, tři dny po prvním neúspěchu, pokus o přeplavbu La Manche. Petr Mihola, se pro špatný zdravotní stav zapojí jen do šestičlenné štafety.

Úspěšná štafeta
(3. 8. 2002)

Kanál La Manche zdolala štafeta šesti plavců Špaček, Příborský, Šanda, Mihola, Kouřil a Valeš.

Ani potřetí to nevyšlo
(5. 8. 2002)

Richardu Haanovi nevyšel ani třetí pokus zdolat kanál La Manche. V silných protiproudech vzdal zhruba dvě míle od cíle na francouzském břehu.

Otužilost se hodí i fotografům
(10. 8. 2002)

Dle informace MF DNES je fotoreportérem National Geographic otužilec Charles "Flip" Nicklin, specialista na velryby a lední medvědy. Potápí se za nimi v severních mořích bez neoprenu. Prý v něm až moc připomíná tuleně, hlavní pochoutku ledních medvědů.

Přeplave?
(26. 8. 2002)

Opět zpráva MF DNES: Dvaapadesátiletý Chorvat Mario Filipi, kterému urvala za srbsko-chorvatské války levou ruku a pravou nohu srbská tanková střela, chce koncem srpna přeplavat Lamanšský průliv.

Zloděj v chladničce
(24. 9. 2002)

MF DNES přinesla zprávu, že do chladničky se ve vesnické prodejně v Mladči na Olomoucku schoval zlodějíček poté, co ho při vykrádání načapala policie. Doufal, že se tam před strážci zákona schová, ti se však nedali zmást. I zde si lze vyvodit poučení: Pokud se budete chystat něco ukrást v Mladči na Olomoucku, vezměte si neopren. Když se schováte do chladničky, nenastydnete a policisté vás budou považovat za tuleně (viz poznámka z 10. 8. 2002). Ale pozor, aby vás nesnědl policejní medvěd.

Česká polární stanice v Antarktidě
(30. 11. 2002)

Podle informací MF DNES se v roce 2003 začne v Antarktidě stavět první oficiální česká polární stanice. Vyroste v zátoce Brandy Bay na ostrově James Ross. Stanice bude určena pro deset až patnáct osob. Vzhledem k tomu, že náš klub má okolo 50 členů, budeme asi muset losovat. Když už jsme v Antarktidě, řekněme si, že se tu Čech může cítit jako doma. Na ostrově krále Jiřího je potok jménem Czech Creek. Pojmenovali ho polárníci otec a syn Komárkovi (pěkné příjmení - a nějaké povědomé). Závěrem ještě malý slovníček:

Otužovat se postupně a po celém těle
(28. 12. 2002)

Důležitost uvedené zásady názorně dokumentuje zpráva ČTK. Nepokojně se ošívající a pohopkávající mladík ve frontě před pokladnou vzbudil pozornost pokladní v supermarketu v italském Saronnu. Mladý muž si také neustále sahal do rozkroku, a to už bylo na pokladní moc. Zavolala proto příslušníky ostrahy. Vyšlo najevo, že neposeda byl zlodějíček, který se bez mučení ihned přiznal, že si přímo z mrazáku nacpal do slipů mrazená kuřecí stehna. Nebyl prý s to stát klidně, protože mu stehýnka na choulostivých místech působila nesnesitelnou bolest.

Ledová Prima jízda
(8. 1. 2003)

V pořadu Prima jízda (na stanici Prima 13. 1. 2003 od 10:35 do 11:25 hodin) vystoupí pražský otužilec Vladimír Komárek. Pro zahřátí se doporučuje sledovat pořad v ušance a popíjet denaturovaný líh.

Úspěšná přeplavba
(3. 8. 2003)

Jan Příborský (21 let) přeplaval kanál La Manche za 12:05 hodin. Blahopřejeme!

Otužilci v Knize o Praze 15
(12. 11. 2003)

V listopadu 2003 vyšlo 2., rozšířené a upravené vydání Knihy o Praze 15 s podtitulem Hostivař, Horní Měcholupy a okolí. V kapitole Sport se na stranách 105 - 106 podrobně píše o historii hostivařského Oddílu sportovního otužování a dálkového plavání. Historie je dotažena až do současnosti - je zde totiž zachycena delimitace uskutečněná 30. 8. 1994 a vznik nového otužilckého klubu. Zmíněna je i současná činnost a pořádané soutěže. Partii o hostivařském Oddílu sportovního otužování a dálkového plavání zpracovala pracovnice radnice Prahy 15 paní Marie Zdeňková, některé odborné informace upřesnil a nejnovější pasáže doplnil Vladimír Komárek). Knihu o 168 stranách vydalo MILPO MEDIA s.r.o., doporučená cena je 252 Kč.

Otužilci a potápěči protestovali proti ničení řek
(10. 12. 2003)

Tři pražští otužilci (na snímku zprava Míla Lazarová, Vladimír Kolář a Vladimír Komárek) a dva potápěči vstoupili dnes ráno do mrazivých vod Vltavy. Ve vodě, jejíž teplota se pohybovala kolem bodu mrazu, napjali transparent s nápisem "Neberte nám Vltavu a Labe". Společně se sdružením Arnika tak protestovali proti přijetí zákona, který by zmíněné dvě řeky svěřil zcela do rukou lodních dopravců. Pokud by zákon ve Sněmovně prošel, mohli by dopravci regulovat a betonovat říční koryta i v přírodních rezervacích, bez ohledu na to, jaký dopad budou mít jejich zásahy na životní prostředí.

O akci obsáhle referovala média, záběry byli mj. opakovaně vysílány v České televizi, PRIMA TV a TV Praha.

Otužilecké experimenty
(22. 1. 2004)

Česká televize uvedla 22. 1. 2004 ve 20:00 na programu ČT2 epizodu Zima z dokumentárního seriálu BBC Zázračná planeta: Rozmary počasí. Epizoda byla natočena v roce 2002.

V průběhu se diváci dověděli i zajímavé informace o otužování.

Polárníci vyrážejí do Antarktidy
(2. 2. 2004)

V těchto dnech vyráží do Antarktidy pět českých polárníků připravovat stavbu první české trvalé polární stanice (viz též zápis ze 30. 11. 2002). Stanice na ostrově Jamese Rosse by měla být hotova příští rok. Ostrov leží mezi Antarktidou a jižním cípem Argentiny a je z většiny pokryt ledovcem. Rostou tam jen mechy, lišejníky, sinice a řasy. Nejvyšší vrchol má 1609 metrů, tedy o 7 metrů více než Sněžka - naši polárníci by se tam tedy měli cítit "jako doma".

V Antarktidě je právě léto a teploty se pohybují kolem nuly.

Autogramiáda
(24. 2. 2004)

Dnes v Paláci knih LUXOR na Václavském náměstí proběhla autogramiáda, na které Blanka Kubešová představila svou nejnovější knihu Vltavěnka. Jde o fiktivní román inspirovaný postavou převoznice a otužilkyně, známé jako Vltavka nebo Vltavěnka (viz též poznámku z 1. 2. 2001). Knihu pokřtili písničkář Josef Fousek a akademický malíř Zdeněk Hajný. Ukázky z knihy přečetli Nina Divíšková a Jan Kačer. Zajímavou knihu jistě dočtete až do konce, což se vyplatí všem, ale otužilcům dvojnásob.

Knihu vydalo nakladatelství ŠULC A SPOL., doporučená cena je 166 Kč.

Zima jako na Sibiři? Kdepak, jako v polariu.
(26. 6. 2004)

V Čeladné bylo otevřeno první české polarium. Léčí se tam mrazem. Polarium je tvořeno dvěma místnostmi - v první stráví člověk při minus 60 stupních Celsia asi minutu, ve druhé asi dvě minuty při minus 150 stupních. Pobytem v polariu dochází k obrovskému perifernímu překrvení, zintenzivnění látkové výměny a výraznému urychlení hojení.

To je rychlost!
(7. 8. 2004)

David Čech, člen Klubu plaveckých sportů Opava, přeplaval kanál La Manche. Časem 9:45 hodin překonal šestnáct let starý rekord Lídy Jelínkové z Pardubic a zároveň se stal nejmladším českým plavcem, který úžinu mezi anglickým a francouzským pobřežím dokázal přeplavat. Gratulujeme!

Na čaji s otužilci
(9. 2. 2005)

V pořadu Čajovna, který bude vysílán v Českém rozhlase 3 - Vltava na kmitočtu 105,0 MHz ve středu 9. února 2005 od 19 hodin, budou mluvit pražští otužilci Vladimír Komárek, František Kosař a Jiří Řezáč.

Český polárník s bramborovými hranolky
(24. 3. 2005)

Svou výstroj před výpravou na severní pól si v mrazícím boxu supermarketu testoval polárník Václav Sůra. Využil toho, že v mrazícím boxu je zhruba stejná teplota jako na pólu. Ve společnosti pytlíků s bramborovými hranolky strávil ve třicetistupňovém mrazu dvě a půl hodiny. V dubnu plánuje s devíti dalšími polárníky ze základny Barneo vyrazit na stokilometrovou trasu na lyžích k severnímu pólu.

Dálková plavba na Vltavě
(23. 6. 2005)

Slovinský plavec Martin Strel (51 let) dokončil svou týdenní plavbu z Nové Pece na Šumavě do Mělníka. V neoprenu a s ploutvemi uplaval 364 kilometrů, teplota vody se pohybovala mezi osmi a dvaadvaceti stupni.

Co k tomu říci? Vytrvalecký výkon je to jistě výborný, i když mu plavbu pomohly urychlit ploutve. Musel prokázat i jistou otužilost, i když ho chránil neopren a teplota vody byla místy dost vysoká. Drobnou "mouchou" na jeho výkonu je i to, že plavbu na 7 kilometrů přerušil a vezl se autem se svou doprovodnou lodí, která musela kvůli rekonstrukci výtahu pro malé lodě objet hráz Orlické přehrady. Zato velmi křečovitě vyzněla odpověď na otázku, proč si po dálkových plavbách na Dunaji, Mississippi, Žluté řece v Číně nebo Paraná v Brazílii vybral Vltavu. Prý kvůli propagaci přátelství a spolupráce a kvůli připomenutí autora skladby Vltava Bedřicha Smetany. Proč se vše musí odívat do "vznešeného hávu"? Co má dálkové plavání společného s přátelstvím a spoluprací? Není lepší říci, že rád plave dlouhé tratě? Tipuji, že plavbu v Dunaji zdůvodnil oblibou valčíku Na krásném modrém Dunaji a plavání ve Žluté řece propagací žlutých kanárků.

Konečně úspěch!
(29. 7. 2005)

Richardu Haanovi (FIDES Brno) se po několika neúspěšných pokusech podařilo přeplavat kanál La Manche za 14:07 hodin. Velmi sympatickému a skromnému plavci (a zároveň opernímu pěvci) to všichni otužilci ze srdce přejí.

Další přeplavba
(31. 7. 2005)

Za 10:07 hodin přeplaval kanál La Manche známý televizní redaktor Stanislav Bartůšek.

... a do třetice!
(1. 8. 2005)

V českém rekordu 8:42 hodin překonala kanál La Manche dálková plavkyně Yvetta Hlaváčová.

Rozhlasová pozvánka na vánoční plavbu
(25. 12. 2005)

V Radiožurnálu bude v neděli 25. prosince 2005 od 10:05 do 10:30 hodin na kmitočtu 94,6 MHz mluvit moderátor Václav Žmolík s pražským otužilcem Vladimírem Komárkem. Tématem bude otužování a zítřejší otužilecká soutěž. Mezi 10:30 a 11:00 hodin pak bude Vladimír Komárek odpovídat na internetu na otázky posluchačů.

Mráz v televizním studiu
(14. 1. 2006)

V pořadu Sama doma (19. 1. 2006 od 12:30 do 13:30 hodin na stanici ČT 1) vystoupí pražští otužilci Hana Davidová a Vladimír Komárek a známý odborník zabývající se otužováním MUDr. Josef Kvapilík.

Záznam chatu o otužování
(20. 1. 2006)

Záznam chatu, v němž v pořadu Sama doma (19. 1. 2006 na stanici ČT 1) odpovídal Vladimír Komárek na dotazy diváků, si můžete přečíst zde. Jsou vynechány duplicitní otázky a opraveny překlepy. Pravopisné chyby, které dokumentují osobnost tazatele, zůstaly neopraveny.

Pro změnu něco o otužování v rádiu
(4. 2. 2006)

V pondělí 6. února 2006 od 13:00 do 14:00 hodin bude na stanici Český rozhlas 2 - Praha na kmitočtu 91,3 MHz v pořadu Odpolední Kolotoč mluvit moderátorka Zuzana Burešová s pražským otužilcem Vladimírem Komárkem - samozřejmě o otužování. Vladimír Komárek bude také odpovídat na telefonické dotazy.

Zemřel oblíbený znalec otužilecké historie a moderátor Vladimír Kuliček
(6. 6. 2014)

Vladimír Kulíček (* 1929) byl kvůli sympatické povaze, přehledu, bystrému myšlení a vypravěčskému talentu oblíben nejen mezi otužilci. Ti navíc oceňovali jeho hluboké znalosti z historie otužování, které uplatňoval při moderování otužileckých akcí. Byl také autorem řady povídek, které byly úspěšně publikovány.

Foto: archiv Václava Židka


Zpět do základní nabídky