Oldřich Liška

Oldřich Liška se narodil 7. 8. 1910, zemřel 5. 3. 1981. Navázal na Nikodémovy popularizační aktivity a otužování propagoval po celém Československu. Jeho zásluhou existuje v České republice několik desítek otužileckých klubů.

Legendární jsou jeho zájezdy po republice, na kterých s sebou vozil skládací branky na vodní pólo, které s ostatními otužilci hrál před užaslými diváky. Metodiku otužování posouval dál pokusy na vlastním těle. V horách hledal a nacházel místa, kde otužilci mohli zvyšovat svou otužilost i v letních měsících. Založil tradici plaveckých maratonů na Lipně, které nesou zaslouženě jeho jméno. Je i zakladatelem otužileckých plaveb v ponorné říčce Punkvě v Moravském krasu. Touto plavbou v jeskyních za svitu reflektorů každoročně první říjnovou neděli začíná otužilecká zimní sezóna.

Svůj vrozený pedagogický talent uplatnil při letních kursech plavání v Hostivaři, ve kterých naučil nebát se vody a plavat několik tisíc dětí. Učil plavat i dospělé, což je někdy dost těžký oříšek k rozlousknutí.

Svými někdy bizarními nápady a názvy přispěl Oldřich Liška i k rozvoji otužilecké terminologie. Snad nejtrvaleji se zapsal do povědomí otužilců svými „kapsami otužilců“. Kam si mohou otužilci za silných mrazů schovat ruce, když běží třeba za patnáctistupňových mrazů z cíle do několik set metrů vzdálené šatny a mají na sobě jenom plavky a gumové boty? Přece do kapes otužilců - do podpažních jamek!

V roce 1997 byla na dům v Žitomirské ulici číslo 33 v Praze 10, v němž Oldřich Liška dlouhá léta bydlel, umístěna jeho busta, zhotovená dlouholetým otužilcem a dálkovým plavcem Václavem Richardem Židkem. Od té doby získala busta takovou patinu, že budí dojem, že je tam odjakživa.


Zpět na stránku o všech osobnostech

Zpět do základní nabídky